Son konular
Ana Sayfa / Kim Kimdir ? / Yunus Emre

Yunus Emre

Yaşamı ve hayatı ile ilgili hiçbir bilginin bulunmadığı Yunus Emre Türk Tarihinin en büyük şairlerinden ve en büyük Tasavvuf ustalarından biri olarak bilindiği ve dünyaca tanındığı için 200 TL’lik banknotlarda resminin kullanılmasına karar verilmiş ve bu şekilde onurlandırılmıştır.

Doğum tarihi ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte tahmini olarak 1230 lu yıllarda dünyaya geldiği sanılan Yunus Emre zamanın en iyi Tasavvuf ustalarından sayılmaktadır.

Yunus Emre yaşadığı döneme göre şiirlerinde genellikle dil, düşünce, yaratıcılık ve duyguyu ön planda tutarak kendi zamanında yaşayan şairlerden farklı eserler ortaya çıkartmış ve bu sayede büyük bir üne kavuşmuştur. Eserlerinde genellikle Allah Sevgisi, İnsan, Varlık birliği, Yaşama Sevinci gibi öğelere ağırlık veren Yunus Emre’nin toplamda 357 şiiri olduğu tahmin edilmektedir. Yunus Emre’den sonra yaşayan ve çeşitli eserler veren şairlerin şiirlerinin Yunus Emre’nin yazımına benzetilmesi ile daha çok eseri olduğu sanılmaktadır.

Sevginin insanları birleştirdiğini, ruh ve beden birliğini sağladığını ve Allah’a ancak sevgi yolu ile kavuşulacağını eserlerinde vurgulayan Yunus Emre’nin Allah ve İnsan sevgisine bakış şekli göz önüne alındığında Mevlana Hazretleri ile aynı dönemde yaşadığı ve Mevlana Hazretleri ile karşılaştığı sanılmaktadır.

Yazım dilinde yalın ve kolay anlaşılır bir yol izleyen Yunus Emre’nin bu kadar çok sevilerek, anlaşılarak okunmasının başlıca nedeni yazımlarının herkesin anlayabileceği sadelikte olduğu düşünülmektedir.

Doğum tarihi gibi yaşamı hakkında da kesin bilgiler bulunmayan Yunus Emre’nin Anadolu’da yaşadığı, insanlarla iç içe bir hayat sürdüğü ve tahmini 1320′li yıllarda Eskişehir de vefat ettiği söylenmektedir.

Hakkında betul

Bunları da okuyun...

Fuzuli

1495 senesinde günümüzde Irak sınırlarında bulunan Hille şehrinde doğmuştur. Asıl adı Mehmet olan Fuzuli’nin büyük …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir