Son konular
Ana Sayfa / Kim Kimdir ? / Uğur Mumcu

Uğur Mumcu

Uğur Mumcu 1942 yılının 22 Ağustos günü Kırşehirde doğdu. Babasının adı Hakkı Şinasi, annesinin ismi Nadire idi. Uğur Mumcu ailedeki 4 kardeşten 3. kardeştir. Uğur Mumcu’nun Güldal Mumcu ile evliliğinden olan Özgür ve Özge adlı 2 çocuğu vardır. Mumcu’nun anısına  1994 yılının Ekim ayında Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı kurulmuştur. Eşi Güldal Mumcu, İzmir milletvekili olarak 23.Dönemde TBMM’ye girmiştir.

Uğur Mumcu’nun eğitim yaşamı başarılar ile doluydu. Ankara Bahçelievler Lisesinde ilk ve ortaokul eğitimini tamamladı. 1961 yılında üniversiteyi kazanarak ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğrenim görmeye hak kazandı. 1965 yılında üniversiteyi bitirdi. 26 Ağustos 1962 yılında Yunus Nadi ödülünü kazandı.1963 yılında fakültesinde öğrenci derneği başkanı seçilerek ne kadar başarılı bir öğrenci olduğunu gösterdi.

Uğur Mumcu, askerlik zamanı yaklaşırken 12 Mart ile ilgili bir yazısından dolayı gözaltına alında ve Mamak Askeri Cezaevinde tanıdığımız bir çok aydın ile birlikte 1 yıl kadar burada kaldı. Davada 7 yıla mahkum edilen Mumcu, Yargıtay tarafından kararın bozulmasından sonra serbest bırakıldı. 1972-1974 yılları arasında “sakıncalı piyade eri” olarak askerliğini ağır koşullar altında Ağrı Patnos’ta tamamlayan Mumcu, ülserinden dolayı mide kanaması geçirdi.

Gazetecilik döneminde doğruları yazması ile bilinen Uğur Mumcu, 1975 yılında Cumhuriyet gazetesinin “Gözlem” adlı köşesinde yazmaya başladı. Bu köşede 1991 yılının Kasım ayına kadar aralıksız olarak yazmaya devam etti. Bu süreçlerde bir çok kitap yazan Mumcu’nun Sakıncalı Piyasa adlı oyunu tam 700 defa sahnelendi. 1987yılında gazetecilik için büyük bir başarı olan 12 Eylül ve Rabıta kitapları yayınlandı.

Hayatı her zaman başarılarla dolu olan ve Türkiye Cumhuriyeti’ne yol göstermede yardımcı olan Uğur Mumcu 24 Ocak 1993 yılında bombalı bir saldırı sonucu yaşamını yitirdi.

Hakkında betul

Bunları da okuyun...

Fuzuli

1495 senesinde günümüzde Irak sınırlarında bulunan Hille şehrinde doğmuştur. Asıl adı Mehmet olan Fuzuli’nin büyük …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir