Son konular
Ana Sayfa / Kim Kimdir ? / Nejat Uygur

Nejat Uygur

Tiyatronun üstadlarından Nejat Uygur, subay bir baba ve öğretmen bir annenin üç oğlundan birisi olarak dünyaya geldi. Tiyatro kariyerine ilkokul ile adım adam Uygur, Siirt,İntepe ve Ezine’deki okullarda müsamerelere katıldı. Ortaokulu, Manisa,Sarıyer ve Çanakkale’de tamamladı. 1949 yılında profesyonel olarak tiyatro kariyerine başladı. Bir çok röportajında düşündüğü mesleğin pilotluk olduğunu fakat sonra tiyatrocu olmaya karar verdiğini belirtiyor.

Amerika’ya ulaşma isteği onu gençlik yılarlıda gemici olmaya itti. Askerliğine kadar gemilerde çalışan Nejat Uygur daha sonra askerliğini yapmak üzere gemiciliği bıraktı ve askerlik sonrası tiyatroya başladı. Tiyatroya başlamasının nedenini ise, insanları güldürmenin kendisinde giderek tutkuya dönüşmesinden dolayı olduğunu belirtiyor. 1943 yılında spora merak saran Uygur, Sarıyer Halkevinde boks sporuna başladı. Boksun yanı sıra, sutopu, atletizm ve at biniciliği sporlarında başarıları vardır. Nejla Uygur ile 1952 yılında yaşamlarını birleştiren Nejat Uygur’un Süha,Süheyl,Kemal,Behzat ve Ahmet adlarında 5 çocuğu vardır. Çocuklarının hepsi tiyatrocu oldular. Nejat Uygur 1998 yılında Devlet Sanatçısı ünvanını Kültür Bakanlığı’ndan almıştır.

10 Eylül 2007 yılında beyninde bulunan damarların tıkanması nedeniyle sol tarafında kısmi felç oluştu. O zaman yapılan basın toplantısında, Nejat Uygur’un yüzünde kayma olduğu, sol kolunu hareket ettiremediği, konuşmasının düzgün olduğu ve bacağını biraz hareket ettirebildiğini belirttiler. Şu an ciddi anlamda sağlık sorunlarıyla iyice artan Nejat Uygur hala hastanede tedavi görmektedir.

Nejat Uygur 2007 yılında Altın Kelebek TV Yıldızları yarışmasında Tiyatroya Destek Yılı Özel ödülünü, 2006 yılında Kemal Sunal Kültür Sanat Ödülü olan En İyi Tiyatrocu ödülünü, 1999 yılında ise 22. Avni Dilligil Tiyatro Ödüllerinde Belkıs Dilligil Onur Ödülü’nü kazanmıştır. Günümüzdeki bir çok tiyatrocuya ışık olan ve emek veren usta tiyatrocu Nejat Uygur hastanede yaşam savaşı vermektedir.

Hakkında betul

Bunları da okuyun...

Fuzuli

1495 senesinde günümüzde Irak sınırlarında bulunan Hille şehrinde doğmuştur. Asıl adı Mehmet olan Fuzuli’nin büyük …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir