Son konular
Ana Sayfa / Kim Kimdir ? / Çoşkun Sabah

Çoşkun Sabah

Benim gibi orta yaş ve üzerinde olanlar bilirler , sanat müziği bir 1o yıl öncesine kadar az da olsa dinlenmekte idi. Ancak şu aralar 15-20 yaş arası Türk gençliğine Çoşkun Sabah , Metin Milli kimdir gibi sorular yöneltseniz , sanki 5 bilinmeyenli denklem sormuş gibi öyle bakakalırlar. Bilmezler bilemezler bu ünlü bestekârların o doyumsuz sanatlarını ve sanat eserlerini. Kısacası bu insanlar ve sanat müziği benim gibi otuzunu devirmiş , yaşlı insan müziği olarak tanımlanır hale gelmiştir.

Bu sabah Çoşkun Sabah üstad için biraz araştırma yaptım. O doyumsuz müzik eserlerinin sahibi olan kişiyi biraz daha yakından tanıyayım ve tanıtayım istedim.Çoşkun Sabah Diyarbakır doğumlu süryani kökenli bir ailenin ortanca çocuğudur. Değerli sanatçımızın doğum tarihi 16 ekim 1954 , babasının adı : Marsello , annesinin adı : Roza’dır.  Evli ve annesinin adını verdiği bir kız çocuğu babasıdır. Çoşkun Sabah ailesindeki erkek çocuklardan sanatçı olan tek kişi değildir.  Sanat ile iç içe olan ailede Çoşkun Sabah’ın kardeşi aranjör Taşkın Sabah ,  keman ve ud sanatçısı ağabeyi Bülent Sabah’da öne çıkan ve bilinen isimlerdendir. İlk öğrenimine Diyarbakır’da başlayan sanatçımız , ailesinin İstanbul’a göç etmesi sonucu öğrenim hayatına burada devam etmiştir.  Burada Nilüfer Hatun Ortaokulu’nu ve Atatürk Lisesi’ni bitirdikten sonra 1961 yıllarında müzik ile uğraşmaya başladı. 1969 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı‘na girdi.  1972 yılında İstanbul Radyosu’nda ud çalmaya başladı.  1980 yılına kadar İstanbul Radyosunda kadrolu sanatçı olarak ud çalmaya devam etti.

1975 yılında İstanbul Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü’ne girdi. Buradaki çalışmalarında  ve musiki bilgisinin gelişmesinde Münir Nurettin Selçuk ve Dr. Nevzat Atlıg’ın büyük desteğini gördü.  Enstürman konusunda ise şuan ud virtüzdü durumundadır. Ayrıca maestro derecesinde keman ,  çok güzel seviyede kanun ve tanbur da icra edebilmektedir. Kendisini Şerif İçli ve Yorgo Bacanos karışımı olarak değerlendiren sanatçımız , ud konusunda Yorgo Bacanos ve Selahattin Altınbaş‘ı beğenmektedir.  Kemani olarakda Sadi Işılay ve Nubar Tekyay’ın yeri Çoşkun Sabah için başkadır.  İlk bestesini 1970 yılında yapan sanatçımızın bestesi kürdi makamındaydı. Sanatçımız Çoşkun Sabah’ın şimdiye kadar hemen hemen hepsi plak ve kasetlere okunmuş, çoğuda klasik olmuş 45 kadar değerli eseri bulunmaktadır.

“Herşeyimi müziğe borçluyum” diyen sanatçımız , özgün müziğe çok değer vermektedir. Futbol oynamaktan , maçlara gitmekten, film izlemekten ve müzik dinlemekten hoşlanan sanatçımız, koyu bir Galatasaray taraftarıdır.  Bu güne kadar müzik dolu bir yaşam süren değerli sanatçımız ; 1978 yılında “Baharı Bekleyen Kumrular Gibi” adlı bestesi Hürriyet Gazetesinden ” Altın Kelebek” , 1984 yılında ” Kalp Kalbe Karşı Derler” adlı şarkısı Milliyet Gazetesinden ödül almıştır. Ayrıca sanatçının ” Kalp Kalbe Karşı Derler” adlı hicaz bestesi TRT repertuarındadır.  “Hatıram Olsun”, “Anılar”, “Aşığım Sana”, “Aşk Kitabı”, “Baharı Bekleyen Kumrular Gibi”, “Sen Bambaşkasın”, “Benimsin”, “Gel Gelebilirsen”, “İsyanlardayım”, “Var Mı Böyle Bir Sevda”, “Son Buluşmamız” “Bir Pazar Günü”, “İşte Bizim Hikayemiz” adlı şarkıları Türk Müziğinde ün yapmış şarkılar arasındadır. 1990 yılında piyasaya çıkan “Beni Unutma-Aşığım Sana” adlı kasedi yaklaşık 3 milyonsatarak  tüm zamanların en çok satan kasedi olmuştur.

Bu usta sanatçının şarkılarından oluşan videoları da aşağıya ekledim. Örnek sanatçı kişiliği ile öne çıkan değerli sanatçımızı saygı ile anıyoruz.

Hakkında betul

Bunları da okuyun...

Fuzuli

1495 senesinde günümüzde Irak sınırlarında bulunan Hille şehrinde doğmuştur. Asıl adı Mehmet olan Fuzuli’nin büyük …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir