Son konular
Ana Sayfa / Gezilecek Yerler / Adana / Adana Müzesi

Adana Müzesi

Adana Sabancı caminin hemen batısında yer alan Adana Arkeoloji Müzesi,  Çukurova bölgesinin tarihsel mirasına ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Türkiye’nin en eski on müzesinden biridir.

Müze, 1924 yılında Cumhuriyetin kurulmasından sonra Emniyet Müdürlüğü tarafından kurulmuştur. Binanın yakınlarında sütunlar, sütun başlıkları ve lahitler bulunması ile başladı. Adana’dan Alyanakzade Halil Kamil Bey,  müze müdürü olarak atandı ve onun başarılı çalışmaları ile 1928 yılında mevcut birikmiş malzeme Cafer Paşa Camii medrese bölümüne taşındı ve daha sonra halka açıldı. Müze, 1950 yılında Kuruköprü’de bulunan şimdiki Etnografya Müzesi’ne taşınmıştır.

Tarsus/Gözlükule (1934), Mersin/Yumuktepe (1936), Ceyhan/Sirkeli (1938)  Yüreğir/Misis(1958) ‘de gerçekleştirilen kazılar sırasında ortaya çıkan Çukurova’nın eski tarihine ait malzemeler, müzede toplanmıştır. Müze girişinde, Hitit döneminden kalma bir aslan kapı ve Silifke Taşucu ve Uzuncaburç’dan 2 tane Augustus heykeli var. Müzede zengin çelenkli süslemeler, testiler, mancınık gülleri, yazıtlar ve çeşitli mimari parçalar ile lahit gibi eserler sergilenmektedir. Zemin katta taş eserler sergilenmektedir. Tarsus’tan Akhilleus lahti olarak bilinen, Troya savaşlarını kabartma olarak betimlleyen mermer bir lahit vardır. Kronolojik Nesneler Salonu’nda,  çanak çömlek, kandil, tanrı, tanrıça, insan ve hayvan figürleri de dahil olmak üzere, geniş bir yelpazede birçok eser sergilenmektedir. Bölgesel Eserler Salonu’nda, kazılarda ve satın alma yoluyla elde edilen Adana Müzesi’ne ait koleksiyondan eserler teşhir edilmektedir.

Hakkında betul

Bunları da okuyun...

Pasinler (Hasankale) Kalesi

15. yüzyılda Akkoyunlulardan Hasan Padişahtan adını alan Hasankale’nin Türklerler tanışması, Büyük Selçuklularla Bizanslılar arasında 1048 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir